POZNAŃ

Poznań leżący nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. Gród poznański upodobał sobie pierwszy polski książę Mieszko I, budując w X wieku największy zamek w kraju. Tu też wzniesiono pierwszy kościół katedralny, który w roku 968 objął funkcje pierwszego polskiego biskupstwa. Obecnie Poznań jak magnes przyciąga odwiedzających zarówno ze względów ekonomicznych (chociażby poprzez międzynarodowe targi), jak i kulturalnych oraz historycznych. Wielowiekowe dzieje przeplatają się tutaj z nowoczesnością i techniką.

1

Jest to dawna stolica państwa, jeden z najstarszych i największych ośrodków w Polsce, z przepiękną, zabytkową starówką i wieloma zabytkami. Ale Poznań to nie tylko architektura, ale także piękne, rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać całe dnie.

 

Poznań to jedyne miasto w Polsce posiadające w swoich administracyjnych granicach aż 4 jeziora oraz rzekę. Dojazd do nich to kwestia zaledwie kilkunastu minut, a spędzić nad nimi można wspaniały czas relaksu, gdyż dysponują ogromną ofertą turystyczną – żaglówki, kajaki, rowery wodne, pola do gry w siatkówkę i wszystkie inne atrakcje. Bardzo zachwyca Malta - jezioro oraz cała otaczająca infrastruktura sportowo-rekreacyjna, świetny jest też Park Cytadela – pełen tajemniczych bunkrów, z dwoma muzeami: Uzbrojenia oraz Armii Poznań , cmentarzem żołnierzy radzieckich; a więc naprawdę dużo dla miłośników historii. W parkach tych na długich alejach spacerowych można również pojeździć na rowerze lub rolkach.

 

Poza tym w Poznaniu odwiedzić można ciekawe muzea, a jest ich kilkadziesiąt. Wieczorem warto zapoznać się z ofertą 19 teatrów, z koncertową ofertą Filharmoni oraz Akademii Muzycznej, lub repertuarem 13 kin. Nieprzypadkowo miasto reklamuje się sloganem „Poznań.Tu warto żyć.” ! Te wszystkie łatwo dostępne atrakcje sprawiają również, że Poznań chętnie odwiedzany jest przez turystów, co najlepiej widać na Starym Rynku, kiedy poznańskie koziołki dają przedstawienie. Wtedy tłum gapiów wpatrzony jest w przepiękny, renesansowy Ratusz. Centralny plac miasta został wytyczony na planie kwadratu o boku 141 m. Pod względem wielkości Rynek ten jest trzecim w Polsce, po krakowskim i wrocławskim. Dawniej przy każdej pierzei stało po 16 kamienic. Do dzisiaj zachowały się piękne kamienice, od gotyckich po klasycystyczne.